Haberi Okuyunca Emine Hanım Eşine Seslenecek: Tayyip Bey Meselenin Bu Yönün

img acıklama

Achilleus

Üye
26 Mar 2021
1,004
Haberi Okuyunca Emine Hanım Eşine Seslenecek: Tayyip Bey Meselenin Bu Yönüne de Bak

Türkiye, meyve-sebzedeki zehir kalıntısında dünya lideri. Tarım ilacı denilen zehir toprağa, suya, arıya, kuşa, ineğe; her organizmaya sirayet ediyor.

Milliyet yazarı Gürkan Akgüneş Türkiye'nin meyve ve sebzedeki zehir kalıntısı oranında dünya birincisi olduğunu ifade etti.

Akgüneş şu uyarılarda bulundu:


4 yaşındaki bir çocuğu öldüren pestisitlerin bizi nasıl zehirlediğini anlatmaya devam edelim. Bir çocuk yediği nardaki tarım zehrinden öldü. Ve ölümün nardaki tarım zehirlerinden kaynaklandığı rapora yazıldı. Çalışmalar 64 çeşit tarım zehrinin (pestisit) yediğimiz sebze ve meyvelerle vücudumuza sirayet ettiğini gösteriyor.

Karşı karşıya kaldığımız en önemli soru, hangi gıdada ne oranda tarım zehri kalıntısının bulunduğu! Maalesef bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Çünkü ilgili bakanlık kalıntı analizlerine dair sonuçları paylaşmıyor. O yüzden, akademik çalışmaların yanı sıra AB gıda alarm sisteminde yer alan Türkiye verilerini inceleyerek, tarladaki duruma dair bilgi edinebiliyoruz. Mesela yakın zamanda Environmental Science and Pollution Researchte yayınlanan bir araştırmaya baktığımızda, Ege bölgesinde pazara ulaşan meyve-sebzenin yüzde 30unda tarım zehri kalıntısı olduğunu görüyoruz. Bu da her 3 öğünden birinde vücudumuza zehir aldığımız anlamına geliyor. ABnin 2019 yılına ait pestisit kalıntı raporu ise, analiz edilen 12 bin 579 gıda örneğinin yüzde 47sinin bir veya birden fazla pestisit kalıntısı içerdiğini gösteriyor. Yani her iki gıdadan birinde zehirle karşılaşıyoruz.

İLAÇ DEĞİL ZEHİR

Tabii bu kimyasalların önemli bir kısmı da hormonal sistemi bozucu nitelikte. Kronik hastalıklar başta olmak üzere, çözümü zor nice hastalığın altında bu pestisitlerin yattığı düşünülüyor. Gerçi bazıları bu kimyasallara, tarım ilacı diyor. Ama onlar ilaç değil, zehir! Üstelik toksik etkileri sadece bizimle de sınırlı değil. Toprağa, suya, arıya, kuşa, ineğe; her organizmaya sirayet ediyorlar. Erciyes Dağının volkanik kül topraklarından, Maraş tarhanasına kadar hemen her yerdeler. Yakın zamanda Maraşta yapılan bir çalışma, yerel tarhanadan 6 çeşit tarım zehri çıktığını gösteriyor. Üstelik o zehirlerin kullanımı yıllar önce yasaklanmış.

EMİNE ERDOĞAN'IN DOĞAL ÜRÜN HASSASİYETİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın doğal gıda ve sağlıklı çevre konusunda hassas olduğu biliniyor.

Emine Erdoğan, konuşmalarında sık sık kimyasallar bulaştırılmadığı sürece, toprğın hem bereket, hem de şifa kaynağı olduğunu belirtiyor.

Erdoğan, Beslenme kaynaklı sağlık sorunlarımızı halletmeden, Türkiyeyi kalkındıramayız görüşünü savunuyor.

Odatv.com
 
Üst Alt